ALERGIJA NA HRANO

V zadnjih letih predvsem pri otrocih zaznavamo porast alergije na hrano. Ima jo 3%-8% otrok. Najpogostejših osem prehranskih alergenov je: kravje mleko, jajca, arašidi, drevesni oreški, soja, pšenica, ribe in morski sadeži. V prvih dveh letih sta najpogostejša prehranska alergena kravje mleko in jajca, alergije na ostala hraniva se po navadi pojavijo pozneje.

Klinični znaki na alergijo na hrano se v obdobju dojenčka kažejo z prizadetostjo prebavil (driska), pozneje se pojavi AD. Huda alergija na hrano se kaže z anafilaktično reakcijo, ki se lahko konča z življenje ogrožujočim anafilaktičnim šokom. Pojavi se koprivnica, otrok začne lajajoče kašjati, težko diha, lahko bruha, je prestrašen, krvni tlak začne padati, lahko pride do smrti.

 
ikone_alergeni_eng-06.png

Kravje
mleko

ikone_alergeni_eng-03.png

Jajca

ikone_alergeni_eng-09.png

Arašidi

ikone_alergeni_eng-13.png

Drevesni oreščki

 
 
ikone_alergeni_eng-11.png

Soja

ikone_alergeni_eng-14.png

Pšenična
moka

ikone_alergeni_eng-04.png

Ribe

ikone_alergeni_eng-02.png

Morski
sadeži

 

Diagnozo alergije na hrano postavimo z poglobljenim razgovorom, kliničnim pregledom in laboratorijskimi preiskavami  ( kožni vbodni testi in krvne preiskave).  Pogovorimo se o vrsti hrane, času nastanka in trajanju reakcije na hrano (večkrat svetujemo pisanje dnevnika zaužite hrane). Preiskave nam lahko pokažejo prisotnost IgE na osumljen alergen, kar pa še ne pomeni, da je otrok nanj alergičen. Najbolj zanesljiv diagnostični test je provokacija z osumljeno hrano. Te v zadnjih letih pogosteje izvajamo, zaradi spoznanja, da predolga dieta pri otroku, ki dejansko ni alergičen, lahko prepreči razvoj tolerance na hrano, kar  posledično lahko privede do razvoja alergije.

FA_1.jpg

Alergijo na hrano zdravimo z dieto brez hrane, na katero je otrok alergičen. Preiskave ponavljamo na 6-12 mesecev in se glede na jakost alergične reakcije in rezultate  opravljenih preiskav odločimo za provokacijo. 

Otroci, ki po zaužitju hrane razvijejo anafilaktično reakcijo morajo biti na zelo strogi dieti, poleg tega pa morajo imeti vedno pri sebi samoinjektor adrenalina. Predpiše ga lečeči alergolog, ki jih tudi nauči, kdaj in kako ga uporabiti.

FA_2.jpg

Prognoza alergije na hrano je pri otrocih, ki so alergični na  kravje mleko in jajca, dobra, saj  pri 2/3 do 3 leta izzveni. Drugače pa je z alergijo na arašide, drevesne oreške, ribe in morske sadeže, ki pogosto vztraja vse življenje. Upamo, da  se bo te otroke v bodoče zdravilo z imunoterapijo na hrano, na katero so alergični.

Nazaj na vrh